Archives

Archives of the previous meetings

vignette-poster2015Franck Chatelain, Nice

Emmanuel Deval, Nice

Marc Gielen, Paris

Nathalie Guérineau, Montpellier

Hélène Guizouarn, Nice

Eric Hosy, Bordeaux

Céline Marionneau, Nantes

Jean-François Quignard, Bordeaux

Jessica Sabourin, Châtenay-Malabry

Stéphane Sébille, Poitiers

Wojciech Szponarski, Montpellier

vignette-poster2015Aurélien Chatelier, Poitiers

Claude Collet, Avignon

Emmanuel Deval, Nice

Thomas Ducret, Bordeaux

Hélène Guizouarn, Nice

Eric Hosy, Bordeaux

Céline Marionneau, Nantes

Jessica Sabourin, Châtenay-Malabry

Wojciech Szponarski, Montpellier

Michel Vignes, Montpellier

vignette-poster2014Aurelien Chatelier, Poitiers

Claude Collet, Avignon

Thomas Ducret, Bordeaux

Sylvain Feliciangeli, Nice

Hélène Guizouarn, Nice

Thomas Grutter, Illkirch

Carole Leveness, Paris

Christian Mazars, Toulouse

David Stroebel, Paris

Michel Vignes, Montpellier

 

Vignette-poster 2013Eric Boué-Grabot, Bordeaux.

Thomas Boulin, Paris.

Sylvain Feliciangeli, Nice.

Thomas Grutter, Strasbourg.

Carole Levenes, Paris.

Christian Mazars, Toulouse.

Julie Perroy, Montpellier.

Guillaume Sandoz, Nice.

David Stroebel, Paris.

Fabien Vanden Abeele, Villeneuve d'Ascq.

 

altEric Boué-Grabot, Bordeaux

Thomas Boulin, Paris

Jean-Marc Goaillard, Marseille

Laurent Groc, Bordeaux

Sabine Lévi, Paris

Massimo Mantegazza, Valbonne

Fabrice Matifat, Amiens

Julie Perroy, Montpellier

Guillaume Sandoz, Valbonne

Fabien Vanden Abeele, Villeneuve d'Ascq

Anne BARON-FORSTER, Valbonne

Jean-Luc MOREL, Talence

Desdemona FRICKER, Paris

Olivier PICHON, Tours

Mallorie POET, Nice

Jean-Christophe PONCER, Paris

Fabrice MATIFAT, Amiens

Jean-Marc GOAILLARD, Marseille

Laurent GROC, Bordeaux

Massimo MANTEGAZZA, Valbonne

Sabine LEVI, Paris

 Meeting Report: Channels Volume 6, Issue 3, Pages 149 - 153   May/June 2012

Anne BARON-FORSTER, Nice

Christophe DURANTON, Nice

Desdemona FRICKER, Paris

Jean-Luc MOREL, Talence

Sophie NICOLE, Paris

Olivier PICHON, Tours

Mallorie POET, Nice

Jean-Christophe PONCER, Paris

Sébastien ROGER, Tours

Hélène VACHER, Marseille

Fabien Van COPPENOLLE, Villeurbanne

Anne-Aliénor VERY, Montpellier

Delphine BICHET, Valbonne

Christophe DURANTON, Nice

Stephan KELLENGERGER, Lausanne

Christian LEGROS, Angers

Jean-Luc MOREL, Talence

Sophie NICOLE, Paris

Sébastien ROGER, Tours

Lauriane ULMANN, Montpellier

Fabien VAN COPPENOLLE, Villeneuve d'Ascq

Hélène VACHER, Marseille

Anne-Aliénor VERY, Montpellier

Delphine BICHET, Valbonne

Christophe DURANTON, Nice

Jean-Marie FRACHISSE, Gif sur Yvette

Hélène HIRBEC, Montpellier

Stephan KELLENGERGER, Lausanne

Christian LEGROS, Angers

Eric LINGUEGLIA, Valbonne

Jean MEROT, Nantes

Alexandre MEZGHRANI, Montpellier

Lauriane ULMANN, Montpellier

Fabien VAN COPPENOLLE, Villeneuve d'Ascq

John WOOD, London

Christophe ARNOULT, Grenoble

Christine BERTHIER, Lyon

Jean-Marie FRACHISSE, Gif sur Yvette

Hélène HIRBEC, Montpellier

Christian LEGROS, Angers

Eric Lingueglia, Valbonne

Gildas LOUSSOUARN, Nantes

Jean MEROT, Nantes

Alexandre MEZGHRANI, Montpellier

Arnaud MONTEIL, Montpellier

John N. WOOD, London

Christophe ARNOULT, Grenoble

Saïd BENDAHHOU, Valbonne

Christine BERTHIER, Lyon

Christian CHABBERT, Montpellier

Hélène HIRBEC, Montpellier

Gildas LOUSSOUARN, Nantes

Jean MEROT, Nantes

Arnaud MONTEIL, Montpellier

Halima OUADID-AHIDOUCH, Amiens

Michel ROUX, Strasbourg

Sabine ZIMMERMANN, Montpellier

 Isabelle BARO, Nantes

Saïd BENDAHHOU, Valbonne

Christian CHABBERT, Montpellier

Jean-Yves LE GUENNEC, Tours

Florian LESAGE, Valbonne

Yves MAULET, Marseille

Arnaud MONTEIL, Montpellier

Halima OUADID-AHIDOUCH, Amiens

Michel RONJEAT, Grenoble

Michel ROUX, Illkirch

Stéphane SUPPLISSON, Paris

Sabine ZIMMERMANN, Montpellier